Główne zasady przygotowania każdego risotto są takie same - najlepiej użyć ryżu arborio o zaokrąglonych ziarnach, ale nadadzą się też carnaroli, originario i vialone nano. Ryż długoziarnisty nie nadaje się - nie będzie się sklejał.
Ryżu na risotto nie płuczemy przed gotowaniem, aby nie zmyć z jego powierzchni skrobi, która jest potrzebna do zagęszczenia sosu. Risotto trzeba co chwilę mieszać i stopniowo dolewać wino, a potem bulion. Kolejną porcję płynu dodajemy, gdy poprzednia zostanie wchłonięta przez ryż.
Składniki (dla 2 osób):
- 1 szklanka ryżu (użyłem arborio)
- 1 łyżka klarowanego masła
- 1 łyżka oliwy z oliwek
- 2 szalotki
- 1 ząbek czosnku
- 1 opakowanie groszku cukrowego
- 5 plastrów szynki parmeńskiej
- 2 kieliszki białego wytrawnego wina
- ok. 0,75 l gorącego bulionu
- 0,5 szklanki tartego parmezanu
- szczypta mielonego chilli
- sól
Sposób przygotowania:
Szalotkę pokroić w kostkę i zeszklić na maśle z dodatkiem oliwy z oliwek. Pod koniec dodać posiekany czosnek. Dodać suchy, niepłukany ryż i podsmażać przez około 2 minuty na średnim ogniu. Gdy zrobi się szklisty, wlać pierwszy kieliszek wina i mieszać. Gdy ryż wchłonie wino, wlać drugi kieliszek. Gdy całe wino zostanie wchłonięte, stopniowo dodawać gorący bulion - kolejną łyżkę wazową wlewamy, gdy poprzednia zostanie wchłonięta.
Po około 15 minutach od wlania pierwszego kieliszka wina (po tym czasie ryż powinien być twardy już tylko w środku), dodać pokrojone na mniejsze kawałki strąki groszku cukrowego oraz pokrojoną w krótkie paski szynkę parmeńską. Doprawić odrobiną chilli, dzięki któremu nasze risotto nabierze lekko szafranowego koloru. Gotować jeszcze ok. 10 minut, dolewając bulion, gdy risotto będzie robić się zbyt suche.
Na koniec dodać parmezan i dokładnie wymieszać. Danie jest gotowe, gdy ser się rozpuści.
Przed podaniem risotto należy posypać parmezanem.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz