Rosół może wydawać się potrawą bardzo polską, ale różne jego warianty można spotkać w wielu rejonach świata. W Japonii to, co my nazwalibyśmy rosołem, nosi nazwę "ramen" i jest daniem tej kuchni znanym na świecie prawie tak samo jak sushi, choć oryginalnie pochodzi... z Chin. Zanim dotarł do Kraju Kwitnącej Wiśni, jadało się tam głównie zupy na bazie ryb, a nie - jak ramen - na mięsie. Tak przynajmniej brzmi jedna z wielu historii dotyczących pochodzenia ramen.
Największą popularność ramen zdobył po II wojnie światowej, kiedy w Japonii pojawiła się tania mąką pszenna ze Stanów Zjednoczonych. Zbiegło się to w czasie z powrotem milionów żołnierzy japońskich z drugiej wojny chińsko-japońskiej (1937-1945), którzy przywykli w tym czasie do kuchni chińskiej. Popularność tej potrawy na świecie przypieczętowało wynalezienie makaronu błyskawicznego przez Momofuku Ando w 1958 r.
Ramen nie ma jednego, sformalizowanego przepisu - przyrządza się go zarówno na bazie kości lub mięsa wieprzowego, drobiu, jak i ryb. Różne są też dodatki: grillowana wieprzowina, szczypior, gotowane na twardo jaja, kiełki fasoli, pędy bambusa, suszone glony nori, czy kukurydza. Ramen doprawia się sosem sojowym lub też, choć rzadziej, pastą miso z przefermentowanej, gotowanej soi.
Do ramen zawsze dodawany jest też makaron, zwykle z mąki pszennej - taki jak w "zupkach chińskich".
Swój ramen przygotowałem na bazie rosołu drobiowego i podałem z makaronem soba (pszenno-gryczanym), pędami bambusa, jajkiem na twardo, szczypiorkiem i blanszowaną sałatą rzymską. Przyprawiłem zaś sosem sojowym.
Składniki (na spory garnek):
- 1 kura rosołowa
- 3 marchewki
- 2 pietruszki
- kawałek korzenia selera
- biała część pora
- 4 liście laurowe
- 6 ziaren ziela angielskiego
- 4 łyżki sosu sojowego
Do podania dla 2 osób:
- 150 g makaronu soba
- 2 jaja kurze gotowane na twardo
- 4 liście sałaty rzymskiej
- 2 łyżki siekanego szczypiorku
- 2 łyżki pędów bambusa z zalewy
Sposób przygotowania:
Na wolnym ogniu ugotować klasyczny rosół; pod koniec gotowania dodać jasny sos sojowy. Na koniec wyjąć kurę i ugotowane warzywa (te możecie wykorzystać do zrobienia sałatki warzywnej).
Gdy kura przestygnie, zdjąć z niej mięso długimi płatami i włożyć z powrotem do garnka.
W osobnym garnku ugotować makaron soba (trwa to 2-3 minuty, po tym czasie należy przelać go zimną wodą, by przerwać gotowanie).
Gotowy makaron przełożyć do miseczek. Na wierzch wyłożyć ugotowane mięso, pędy bambusa, jajko i liście sałaty rzymskiej zblanszowane przez 2-3 minuty w gotującym się rosole. Zalać gorącym rosołem; wierzch posypać szczypiorkiem.
Dodatki należy jeść pałeczkami, ale do zjedzenia jajka używa się łyżki. Makaron nawija się na pałeczki i podtrzymuje od dołu łyżką.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz