Fenkuł, nazywany też koprem włoskim, był znany już w starożytnej Grecji i Rzymie. Zastosowane w kuchni znajdują tworzone u nasady pędów białe "bulwy". Można jadać je na surowo, ale też na przykład zapiec w piekarniku.
Fenkuły można kupić przez cały rok. Wybierać należy tylko te "bulwy", w których górnej części znajdują się świeże, zielone listki - można je posiekać i wykorzystać do dekoracji potraw tak jak zwykły koperek.
Fenkuł powinien być jędrny i biały, beż żadnych plam, o świeżym, anyżkowym zapachu.
Do zapiekania fenkuł należy pokroić w ćwiartki lub ósemki i zblanszować.
Składniki (dla 2 osób - jako dodatek do dania głównego):
- 2-3 fenkuły
- 4 łodygi selera naciowego
- kilka suszonych pomidorów
- 250 ml pomidorowej passaty
- 2 łyżeczki oregano
- świeżo starty parmezan (ok. 50 g)
- sól i pieprz
Sposób przygotowania:
Fenkuły umyć, a zieloną część i nasadę korzeni obkroić. Jeśli zewnętrzna warstwa "bulwy" wygląda niezbyt świeżo, należy ją obrać i wyrzucić. Tak przygotowane fenkuły należy pokroić na ćwiartki lub ósemki. Łodygi selera naciowego umyć i pokroić na kilkucentymetrowe kawałki.
Tak przygotowane warzywa należy blanszować przez 8-10 minut w lekko osolonym wrzątku, po czym odcedzić i wyłożyć do żaroodpornego naczynia wraz z suszonymi pomidorami pokrojonymi w paseczki.
Passatę mieszamy z oregano, pieprzem i solą i równomiernie rozkładamy na warzywach. Na wierzch sypiemy starty parmezan i pod przykryciem wstawiamy na 20 minut do piekarnika rozgrzanego do 190 stopni Celsjusza.
W trakcie pieczenia na dnie naczynia zbierze się nieco wody. Nie wylewaj jej, ale wymieszaj wszystko dokładnie. Dzięki temu przypieczona passata stanie się nieco rzadsza i dobrze pokryje warzywa.
Gotowe fenkuły dekorujemy cienkimi plasterkami parmezanu i podajemy jako dodatek do dania głównego lub jako przystawkę.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz