poniedziałek, 9 lutego 2015

Pieczone pączki z marmoladą różaną

Tłusty czwartek za pasem, więc przyszedł czas na pączki. Jeśli jednak dbacie o linię, wcale nie musicie smażyć ich na głębokim tłuszczu - równie dobre, za to o wiele mniej tłuste, można po prostu upiec w piekarniku.
Zrobienie dobrego ciasta drożdżowego wymaga trochę czasu, ale samo pieczenie zajmuje niecały kwadrans. Jeszcze krócej trwa zrobienie lukru.

Składniki:

  • dwie szklanki mąki tortowej (700 ml)
  • 50 g świeżych drożdży
  • 50 g cukru
  • 50 g masła
  • 125 ml mleka
  • 4 jajka
  • szczypta soli
  • marmolada różana
lukier:
  • 5 łyżeczek cukru pudru
  • 3 łyżeczki wody


Sposób przygotowania:


Mąkę przesiać do metalowej miski i wstawić do piekarnika rozgrzanego do 40 stopni Celsjusza, by się zagrzała.

Mleko podgrzać do ok. 30 stopni Celsjusza. Wkruszyć drożdże, dodać 1 łyżeczkę cukru, 1 łyżkę stołową mąki i dokładnie wymieszać. Odstawić w ciepłe miejsce na mniej więcej kwadrans (ja stawiam je na kaloryferze).

W tym czasie roztopić masło i odstawić do przestudzenia.

Gdy rozczyn drożdży zwiększy swoją objętość dwu-, trzykrotnie, wlewamy go do wyjętej z piekarnika mąki i dokładnie mieszamy drewnianą albo plastikową łyżką. Dodajemy cukier, szczyptę soli, a potem - pojedynczo - 3 jajka.

Kiedy całość dokładnie wymieszamy łyżką, ciasto zagniatamy w misce ręcznie przez ok. 10 minut. Gdy ciasto będzie już dobrze wyrobione, porcjami dodajemy roztopione masło i zagniatamy dalej.

Gdy ciasto będzie śliskie i będzie dobrze odchodzić od ręki i miski, przykrywamy je ściereczką i odstawiamy na godzinę w ciepłe miejsce (ja stawiam je koło kaloryfera). W tym czasie ciasto powinno zwiększyć objętość co najmniej dwukrotnie.

Miskę z gotowym ciastem energicznie uderzyć, by opadło, po czym ciasto wyłożyć na blat oprószony mąką, ponownie zagnieść, a potem rozwałkować.

Maczanym w mleku brzegiem szklanki z ciasta wycinać koła. Na środek każdego wyłożyć łyżeczkę marmolady, zamknąć ją jak farsz w pierogu, po czym brzeg zebrać w jednym miejscu. Łączeniem do dołu pączki wykładać na papierze do pieczenia lub wkładać w papierowe foremki.

Gdy wykorzystamy już całe ciasto, uformowane pączki odstawiamy w ciepłe miejsce na 30 minut, by ciasto jeszcze wyrosło. Tuż przed włożeniem do piekarnika, każdy pączek smarujemy roztrzepanym jajkiem.

Pieczemy 13-15 minut w piekarniku rozgrzanym do 200 stopni Celsjusza, po czym od razu wyjmujemy, by przestygły.

Zimne pączki smarujemy lukrem sporządzonym z cukru pudru dokładnie rozprowadzonego w wodzie. Nim zastygnie, pączki możemy posypać kandyzowanymi owocami lub skórką pomarańczową. Jeśli wolicie lukier cytrynowy, zamiast wody użyjcie soku z cytryny.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...