Sandacz jest jedną z moich ulubionych ryb. Należy do rodziny okoniowatych i jest drapieżnikiem. Dorasta do ok. 100 cm długości. Występuje w Europie - w jeziorach, zbiornikach przed zaporami i nizinnych rzekach.
Sandacz ma białe i bardzo smaczne mięso!
Składniki:
- 1 sandacz (ok. 1,5 kg)
- 3 cebule
- 1 por
- 1 spora marchew
- mały korzeń selera
- 200 g mrożonych grzybów
- 2 liście laurowe
- 6 ziaren ziela angielskiego
- 1 łyżeczka mielonej słodkiej papryki
- 1/2 łyżeczki pieprzu kajeńskiego
- sól i pieprz do smaku
- mąka do obtoczenia ryby
- 3 łyżki masła klarowanego
- olej do smażenia (użyłem oleju z pestek winogron)
Sposób przygotowania:
Grzyby rozmrozić, zalać niewielką ilością wody i gotować na małym ogniu ok. 45 minut.
Jeśli nie macie grzybów mrożonych, możecie użyć suszonych. Wtedy dzień wcześniej należy je namoczyć (najlepiej po prostu zostawić w wodzie na noc).
Jeśli nie macie grzybów mrożonych, możecie użyć suszonych. Wtedy dzień wcześniej należy je namoczyć (najlepiej po prostu zostawić w wodzie na noc).
Wypatroszoną i oskrobaną rybę umyć i osuszyć papierowym ręcznikiem. Odciąć głowę, ogon i płetwy, rybę posolić z zewnątrz i w środku i wstawić do lodówki na 30 minut.
W tym czasie pokroić warzywa - marchewkę i selera w słupki, a cebulę i białą część pora w plastry. Ugotowane grzyby wyjąć łyżką cedzakową i przestudzić. Jeśli są duże, pokroić, mniejsze można zostawić w całości. Wywar, w którym się gotowały, zostawić.
Wyjętą z lodówki rybę pokroić w dzwonka, obtoczyć w mące (nadmiar otrząsnąć) i z obu stron zrumienić na patelni. W rondlu roztopić 1 łyżkę masła klarowanego i na nie przełożyć rybę. Przykryć i na małym ogniu dusić 30 minut.
W małym garnku roztopić 2 łyżki klarowanego masła. Dodać pokrojone warzywa i chwilę smażyć, ciągle mieszając. Dodać grzyby, 1/2 szklanki wody, w której się gotowały, liście laurowe i ziele angielskie, paprykę i pieprz kajeński. Przykryć i na małym ogniu dusić 20 minut. Doprawić do smaku solą i pieprzem.
Gotową rybę delikatnie przełożyć na talerz. Podawać z grzybami duszonymi w warzywach.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz