Szparagi były znane i uprawiane już w starożytności; w Polsce są obecne od połowy XVIII wieku.
Związki chemiczne obecne w szparagach, w tym aminokwas asparagina, działają pobudzająco na pracę nerek i regulują gospodarkę wodną organizmu człowieka. Charakterystyczny smak i aromat szparagi zawdzięczają olejkom eterycznym zawierającym siarkę.
Jadalne są młode pędy szparagów, a najsmaczniejsze - te świeżo zebrane. Szparagi można przechowywać 2-3 dni w lodówce, zawinięte w wilgotną ściereczkę.
Jeśli zdecydujecie się na pieczenie szparagów, wcześniej warto jest je zblanszować lub podgotować kilka minut na parze. Dzięki temu łatwo ściągniecie z nich skórkę, która czasami jest twardawa i potrafi się ciągnąć. Pamiętajcie, by po zblanszowaniu szparagi zahartować, czyli zanurzyć na mniej więcej minutę w bardzo zimnej wodzie. Dzięki temu przerwany zostanie proces gotowania, a szparagi zachowają soczysty, zielony kolor.
Składniki:
- 1 pęczek zielonych szparagów
- 3 ząbki czosnku
- świeży tymianek (listki z ok. 10 pędów)
- 5 liści szałwii
- sok z 1/2 cytryny
- sól
- 1 łyżka oleju sezamowego
Sposób przygotowania:
Szparagi umyć i odłamać grube końcówki (ok. 2 cm dolnej części pędu). Gotować na parze ok. 5 minut od zawrzenia wody, po czym przełożyć do lodowatej wody na 1 minutę. Wyjąć, osuszyć papierowym ręcznikiem i palcami ściągnąć skórkę.
Dno naczynia żaroodpornego nasmarować olejem sezamowym. Włożyć szparagi, skropić sokiem z cytryny i posypać drobno posiekanym czosnkiem i świeżymi ziołami.
Włożyć do piekarnika rozgrzanego do 160 stopni Celsjusza i piec bez termoobiegu (zbyt wysuszyłby zioła) ok. 15-20 minut.
Podawać natychmiast po wyjęciu z pieca - szparagi bardzo szybko stygną!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz